HTML

2008.09.02. 21:58 fazekass

Szürkül(het) az építőipar

Szeptember 1-től hatályba lépett az a rendelet, amely gyakorlatilag behatárolja az építőipar árainak minimumát. Ezzel szintén a gazdaság kifehérítését célozták meg, mivel így eltűnik az a különbség, amely abból adódott, hogy sok vállalkozó feketén alkalmazta szakmunkásait, így, megkerülvén a járulék, a munkaadói járulék és társadalombiztosítási hozzájárulás fizetését, alacsonyabb árakon tudott munkát vállalni.

Az új rendelet bevezeti az (eddig is közismert) rezsióradíj fogalmát, amelynek minimumát a szakmunkás minimálbér (bruttó 85000 Ft) alapján határozták meg. Ez körülbelül 266 Ft-os nettó órabérnek felel meg. Erre rá kell számolni az összes működési kiadást, illetve a hasznot, így jön ki a rezsiórabér. Ezután az építőipari normagyűjtemény által meghatározott "egy négyzetméterre eső szükséges időráfordítással" beszorozva kapjuk meg a valós egységárakat (általában négyzetméterben).

Ilyen formán sikerült a rezsiórabért kb. 800 Ft/óra + áfa körül megállapítani (ezt a cikk által leírtak alapján számoltam), ami kevesebb mint a fele a reális piaci árnak. Éber vállalkozó minden munkánál kiszámolja az egységárak alapján a várható rezsiórabért, hogy biztos legyen a megtérülésben. Jómagam semmiképp sem vállalok munkát 1500 Ft-os rezsiórabér alatt, de azt is csak akkor, ha a megrendelő felé az elszámolás alapja is az órabér, és az eltöltött órák száma. 

Igyekszem ugyanis mindent a "fair play" szabályai szerint tenni (hozzáteszem, ezt alapvetőnek tartom, politikai kampányok nélkül, és az éppen regnáló párt(ok)tól függetlenül). Így azonban az általam fizetett órabér nettó 700 Ft, ami teljesen reális a budapesti piacon, járulékaival együtt 1250 Ft/óra. Így a teljes működési költségeim fedezésére és haszonként marad összesen 250 Ft, óránként emberenként. Ez esetben is 10 ember alkalmazása esetén naponta 20 000 Ft marad az összes kiadásra (benzin, telefon adminisztráció, könyvelő, munkaügyes, biztosítás, üzemorvos, stb...), ami havi szinten 440 000 Ft. Értelemszerűen ez édeskevés, és ha maradna is belőle mondjuk 150 000, abból fizethetek 16% nyereségadót, majd 4% különadót, 1,5% helyi iparűzési adót, és 40% járulékot, majd haza is sétálhatok 71487 Ft-tal.

Ha nem fizetek nettó 700 Ft-ot óránként, minden emberem elhagy, és átmegy olyan vállalkozóhoz, aki minimálbérre bejelentve őt, zsebbe fizet ugyanennyit. Ha ezt is teszi, kijön 400 Ft bruttó órabérből, +433 Ft óránként zsebből zsebbe, és ha 1300 Ft-os rezsiórabéren dolgozik is, marad neki 466 Ft, havonta 10 emberen 820 160 Ft. Legrosszabb esetben is hazaviszi a 300 000 Ft-ot.

Számomra a kifizetődő rezsiórabér 1800 Ft. Neki 1300 Ft. A frissiben meghatározott minimum rezsiórabér 900 Ft. Azonban az új rendelet kötelezi a vállalkozót, hogy árajánlatában és szerződésében a rezsiórabért feltüntesse. Az építőipari vállalkozók szövetsége azon az állásponton van, hogy a reális ár 1900 Ft lenne (http://www.origo.hu/uzletinegyed/magyargazdasag/20080222-irrealis-arak-az-epitoiparban.html).

Alapvetően ellenzem az irreálisan magas árakat is, de ne csodálkozzunk, hogy 800-900 Ft-os rezsiórabérrel vállalható ipari beruházások után Mari néni szoba-konyháját 250 000 Ft-ért festi ki a "kisiparos".

A rendelet eddigi ismereteim szerint annyit ér, mint a tervezett adócsökkentés. Gyakorlatilag egy építőipari vállalkozó kétségtelenül csődközelbe kerülhet, ha pantomimes módjára kifehéríti magát. Az egészséges vállalkozás színe egyelőre olyan mint az ember bőréé, ha túl fehér, azt jelzi, nemsokára rosszul lesz.

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://fazekass.blog.hu/api/trackback/id/tr9645650

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása