Nicholas Sarkozy, ha minden igaz ezekben a percekben jelenti be, hogy Moszkvába és Tbiliszibe utazik a kaukázusi konfliktus rendezésének ügyében. Délelőtt legalábbis ez az információ szivárgott ki egy francia országos rádióállomás műsorában. Hivatalosan a csúcstalálkozó témája azonban az Oroszország elleni szankciók megvitatása. kérdés nyerhet-e az EU, bármilyen álláspont is születik?
Előrebocsájtom, nem vagyok szakértője a témának, így megeshet, hogy nem jól látom az összefüggéseket, de engem aggodalommal tölt el a helyzet, így ezt a posztomat talán inkább kérdő hangvételűre venném.
Oroszország válaszlépésként a kőolaj és földgáz csapok elzárását helyezte kilátásba.
Oroszország, mint öntudatára ébredő hatalom, markáns lépésekre szánhatja el magát, ennek volt talán első jele a grúz területekre való behatolás. Emellett több szakértő azon a véleményen van, hogy a volt Szovjetúnió egykori tagállamainak EU és USA irányába tett lépéseit az orosz vezetés hajlamos lesz megtorolni, főleg abban az esetben, ha az EU, és USA nem lép fel elég határozottan ebben a konkrét helyzetben, és ilyen formán szabad kezet ad Putyinnak a térségben.
Azonban mi történik, ha megteszik az ellenlépéseket?
Ha Oroszország elzárja a folyékon arany utánpótlást, Európa megbénul. Ha nagyon utópisztikus akarok lenni, felmerül bennem egy "minden mindegy" alapon indított háború, amely Oroszország olajának megszerzésére irányul mind Európa, mind természetesen Amerika részéről, mind az indok, mind a kényszer meglenne ehhez. A kimenetele azonban igencsak kétséges, tekintve hogy Oroszország jelenlegi hadereje igencsak jelentős, miközben hadseregének létszáma finoman szólva is horribilis, és ráadásul az elmúlt évek Putyin által szervezett belső mozgalmainak eredményeként gyanítom könnyen mozgósítható (ha forrásaim nem hazudnak nagyságrendileg 1,3 millió fő stabil állomány, ezen felül 3 millió mozgósítható)! Ha ilyen sci fi történeteket nem rémálmodunk meg, akkor is katasztrófális eredménye lesz az EU számára, ha az olajtartalék elfogy. Természetesen ez első körben a felzárkózó országok gazdaságára lesz hatással. És az sem mindegy, hogy meddig?
Kérdés az is, hogy Putyin meddig hajlandó elmenni? Felettébb gyanús, hogy a kaukázusi konfliktus messzebre mutat, mint dél-Oszétia függetlenségének elismerése. Maga Putyin is kijelentette, hogy amennyiben az EU szankciókat vezet be, történelmi jelentőségű lépésre szánja rá magát. Ezen kívül élezi a helyzetet, hogy az EU álláspontja szerint is az európai-orosz kapcsolat útkereszteződéshez ért.
Na most légy okos, úniós!
Utolsó kommentek