HTML

2008.09.01. 19:54 fazekass

Iskolakezdés életveszélyben

Pécs egyik iskoláját életveszélyesnek minősítették korábban, azonban egy másik szakvélemény alapján idén mégis elkezdődhetett a tanév. Az új elemzés szerint az épület még egy évig használható, de csak óvatosan.

Az "óvatosan" kategóriát szabályokkal tették egyértelművé: a gyerekek nem szaladgálhatnak, nem rendezhetnek táncos rendezvényeket, nem vihetnek nehéz tárgyaka(!) az iskolába, és nem lehet használni az iskola beépített hangosító eszközeit hangos zenés műsorok sugárzására. Kilencszáz tanuló kezdte meg a tanévet, persze óvatosan.

Az épület védelmében hozott szabályok átgondolását pár számítással meg lehet tenni. Vegyük úgy, hogy gyermekek hatvan százaléka terheli az épület tartószerkezetét, a többi vagy beteg, vagy lóg, vagy a földszinten tartózkodik. Ez hatszáz diákot jelent, tanárok nélkül. A magyar átlagot semmibe véve,  kisiskolásokról lévén szó, vegyük úgy, hogy egy lurkó 35 kilót nyom átlagban. (Nagyságrendileg, gyanítom, a McDonalds áldásos tevékenysége révén országunk gyermekei nem szenvednek kóros lesoványodásban, tehát igencsak alulbecsültem átlagsúlyukat.) Ehhez vegyük az átlagos menetfelszerelést 6 kg súllyal, azaz 41 kilogrammot. Ez azt jelenti, hogy 24,6 tonna tömeggel terhelik a gyerekek az épületet. Ha az épület statikai szakvéleménye szerint közel van az összeomláshoz, az azt jelenti, hogy a szerkezet gyenge pontjainak teherbírása vészesen közelít a várható terheléshez.

Felmerült bennem a kérdés, vajon mivel tudják a gyermekek a saját terhelésüket nagyságrendekkel felülmúlni, ahhoz, hogy veszélyessé váljon a szerkezet. Vegyük sorra: 

1. ha ugye szaladgálnak az rezonanciát kelt a szerkezetben, azonban ha csupán ettől a rezonanciától összeszakadhat, akkor már régen felelőtlenség megkezdeni az oktatást. Ugyanez vonatkozik a táncos rendezvényekre, és a hangos zenére is

2. ha nehéz tárgyat visznek iskolába - ami általános jelenség-  például a 10 kg tömegű menetfelszerelés mellé, a lyukasórák haszontalan perceit kitöltendő, kovácsüllőt. Élek a gyanúperrel, hogy a diákok egyharmada ezt átlagosan 40 kg-os mennyiségben teszi meg naponta. Ebben benne van az is aki semmit sem visz, de az is, aki apuci negyed tonnás széfjét viszi be technika órára (természetesen kizárólag szakmai gyakorlás céljából, mindenféle fúró és vágóeszközök kipróbálására). Persze ezt mind el is cipelik az emeletre. Ez esetben 8 tonna többletterhelést kapna az épület, ami nagyságrendileg nem lehet választóvonala  egy ilyen funkciójú épület egyben maradásának.

Magyarán ez az épület vagy alapvetően elbírja a terhelést amit az iskolakezdés eredményez, és nincsen szükség a szabályokra, vagy amennyiben nem, hatalmas rizikónak teszik ki a gyermekeket.

Természetesen a riporter kérdésére, miszerint "ha történik valami, ki lesz a felelős", egy tisztviselő azt válaszolta: az iskola vezetése, mert a szabályokat nem tartatták be. Ilyen közegben kezdődhet meg a tanév, természetesen úgy, hogy a tanári kar szánt szándékkal nem hajlandó felújítatni az épületet, szánt szándékka nem hajlandó átköltözni számos épületeinek egyikébe, így csak ők lehetnek a felelősek, ha baj történik. Semmiképp sem a város, vagy a kormány, amiért nincs fedezet egy ilyen épület biztonságossá tételéhez, vagy amiért nem tudnak kijelölni egy másik épületet ami képes lenne befogadni az iskolát. Így legalább, ha tényleg katasztrófa történik, azt lehet majd mondani: Nagyné Kovács Ágnes osztályfőnök nem figyelt eléggé, Kovács Pistike pedig szaladgált.

Új Magyarországot építünk, építeni kell, a régi iskolák úgyis leomlanak maguktól. Csak az a kérdés lesznek-e alatta.

 

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://fazekass.blog.hu/api/trackback/id/tr6643763

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása